Het college van burgemeester en schepenen heeft op vrijdag 18 juli 2025 besloten om de laatste actieve seksuitbating zonder uitbatingsvergunning op de Luikersteenweg in Sint-Truiden te sluiten. Sinds 1 januari 2024 moeten alle seksuitbatingen op het grondgebied over een uitbatingsvergunning beschikken. De betrokken zaak heeft na diverse aanmaningen de nodige bewijsstukken niet aangeleverd en wordt bijgevolg gesloten.
Sinds de invoering van het gemeentelijk uitbatingsreglement op de seksuitbatingen op 1 januari 2024, dienen alle seksuitbatingen op het grondgebied van Sint-Truiden te beschikken over een uitbatingsvergunning. Het reglement is onder andere bedoeld om de levenskwaliteit van de sekswerkers te beschermen en bepaalde vormen van overlast die de openbare orde verstoren, te vermijden.
Niet-aanleveren van bewijsstukken
Bestaande seksuitbatingen, die al geopend waren voor de inwerkingtreding van het betreffende reglement, kregen een overgangstermijn van 6 maanden om hun aanvraag in te dienen. Bij de aanvraag moeten een aantal verplichte documenten worden bezorgd, zoals een overzicht van alle personen betrokken bij de uitbating, een bewijs van verzekering aansprakelijkheidsverzekering, een brandpreventieattest, etc. Op basis van deze bewijsstukken wordt het lokaal bestuur in staat gesteld om onder andere ook de uitbatingsvergunning al dan niet toe te kennen.
De betrokken seksuitbating diende tijdig een aanvraag in maar de nodige bewijsstukken ontbraken. Omdat ondanks verschillende aanmaningen en herinneringen de stukken uitbleven, heeft het college van burgemeester en schepenen heeft besloten om het aanvraagdossier niet verder te behandelen en terug te sturen naar de aanvrager.
Tijdelijke uitbatingsvergunning vervalt
“In het reglement werd een bepaling opgenomen dat wanneer de bestaande seksuitbatingen tijdig een aanvraag indienden, deze aanvraag geldt als tijdelijke uitbatingsvergunning in afwachting van de definitieve beslissing. Aangezien het dossier door het ontbreken van de nodige bewijsstukken niet verder wordt behandeld en wordt teruggestuurd, komt deze tijdelijke uitbatingsvergunning te vervallen. Bijgevolg beschikt de seksuitbating nu niet over een geldige uitbatingsvergunning en moet deze de deuren sluiten. De zaak kan pas opnieuw openen wanneer er een definitieve uitbatingsvergunning wordt verleend”, zegt burgemeester Ludwig Vandenhove.